18 Kasım 2013 Pazartesi

İSTANBUL DENİZ MÜZESİ

         İstanbul Beşiktaş sahilinde bulunan deniz müzesi ülkemizin denizcilik alanında en büyük müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Kolleksiyonunda yaklaşık 20.000 adet eserin bulunduğu müze Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kurulan ilk askeri müzedir. İlk olarak 1897 yılında kurulan müze, Kasımpaşa'da bulunan Osmanlı Devlet Tersanesi içerisinde ziyarete açılmıştır. 1961 yılında ise bugünkü yeri olan Beşiktaş iskele meydanındaki Barbaros Hayrettin Paşa anıtı ve türbesi yanına taşınmıştır. 2007 yılında restorasyon için ziyarete kapatılan müze, 4 Ekim 2013 gününde yenilenerek ziyarete açılmıştır.
      3 kattan oluşan deniz müzesimin giriş kısmında danışma, hediyelik eşya mağazası ve müze gezisinden sıkılan çocukların keyifle vakit geçirebileceği denizcilik temelı çocuk odası yer almaktadır. Merdiven kısımdan inerken sağ tarafta eski denizcilerimizin heykelleri bulunmaktadır. Orta kat ise kayıklar galerisi adı ile anılmakta ve çok sayıda tarihi kayık burada görülebilmektedir. Özellikle padişah eşlerinin kullandığı etrafı hasır bölme ile kapatılmış kayıklar mutlaka görülmelidir. Kayık galerisinin altında Barbaros Hayrettin Paşa sergi salonu üstünde ise Süleyman Nutki çok amaçlı salonu ve müzenin 15 yıl müdürlüğünü yapan Haluk Şehsuvaroğlu'nun adını taşıyan salon bulunmaktadır. Ayrıca müzenin alt katında geçici sergiler için ayrılmış Çaka Bey sergi salonu yer almaktadır. Alt katta eski Bahriye subay odası, çeşitli gemi maketleri ile Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul kuşatması sırasında kullanılan zincirleri görmek mümkündür. Giriş kısmında yer alan hediyelik eşya mağazasında ise denizcilik ile ilgili kitaplar, maketler, çiniler, cam ürünler, giyim ürünleri ve şapkaları uygun fiyata alınabilinir.


      Deniz müzesinin içerisinde çeşitli dönemlere ait ve kendi içinde gruplandırılan kolleksiyonların aradında Atatürk'ün eşyaları, tarihi kayıklar, silahlar, haritalar, resimler, gemi modelleri, gemi baş figürleri, seyir aletleri,  gemi aksamları, plaketler, çanlar, armalar, tuğralar, sancaklar, fenerler, beratlar, fermanlar, el yazmaları, üniformalar, nişanlar, madalyalar, sikkeler, damgalar, mühürler, mezar taşları,  kitabeler, taş baskılar, saatler, mobilyalar ve fotoğraflar yer almnaktadır. Bence müzenin en dikkat çekici eseri dünyada orjinalliğini koruyan tek kadırga olan 24 çifte kürekli tarihi kadırgadır. 16. Yüzyıl sonlarında inşa edildiği tahmin edilen kadırga mükemmel bir ihtişama sahip.


      Pazartesi günleri kapalı olan deniz müzesi saat 9.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilinir. Deniz müzesi giriş ücreti tam bilet 5.00 TL, öğrenci bilet için 1.70 TL ödenerek gezilebilmektedir. Beşiktaş gibi merkezi bir yerde olan bu müzeyi hafta sonu programınıza alabilir buraya gelmeden önce paylaştığım  Yıldız Parkında uygun fiyata bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Buradaki gezintinizden sonra hemen yakınında bulunan aşağıdaki yerleride gezebilirsiniz:


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder